Egy ló lovas nélkül is ló, de egy lovas ló nélkül csak egy egyszerű ember

Lovak~Lovak~Lovak

Kincsem
Leg...leg...leg... - minden idők legeredményesebb lova

 Uccu neki, olvassunk! S hogy mit? Hát, egy kis rekordot. Mert hogy, abból soha sem elég. Itt van mindjárt a lóversenyek legnagyobb sztárja, egy igazi négylábú, aki meghódította az egész világot. Hogy ki ő?

Én, személy szerint imádom a lovakat. Persze, csak úgy, tisztes távolságból, de azért egyszer szívesen kipróbálnám, hogy milyen, amikor az ember nyeregben érzi magát, amikor ló és lovas vágtat a szélben. Biztosan nagyon jó lehet. Ezek az állatok fantasztikus teljesítményre képesek. Itt van mindjárt egy igazi világsztár, a lovassport egyik legnagyobb alakja, Kincsem, a Magyar Csoda.

1876 és 1879 között 56 versenyen indult, és kivétel nélkül mindegyiken ő állhatott a "dobogó" legfelsőbb fokára. Persze, nem amolyan neve nincs versenyekről van szó, hanem a legrangosabb viadalokról, olyanokról amelyeket Hannoverben, Bécsben, Prágában és Angliában rendeztek meg.

Pályájának csúcspontját az 1878-as, 4000 méter hosszú, angliai Goodwood-kupa jelentette.

Természetesen, egy ilyen világsztár életéről rengeteg legenda születik. Így Kincsem története sem mindennapi. Már születése körül is kialakultak mendemondák, így csak annyi bizonyos, hogy 1874-ben Tápiószentmártonon látta meg a napvilágot. Egyéves korában Gödre került, de nem szállították, mint a mai versenylovakat, hanem a négy lábán tette meg a két napig tartó utat.

A vidék bőséges legelőinek köszönhetően a kancacsikó szépen növekedett, és hamarosan meg is tette az első komolyabb lépéseit az edzéseken.

Lakhelye a gödi csárda volt, amely már akkor is közel ötszáz éve állt, és a mai napig is állnak a falai. Állítólag az egyetlen épület, amely a törökök előtt épült, és falaiban római téglák is találhatók. A csárda udvarán állt egy kút, amely azt a vizet adta, amelyet a patás ivott. Kincsem még külföldi versenyei alkalmával is csak hazai vízzel volt hajlandó oltani szomját, éppen ezért mindig vele utazott egy tartálykocsi, friss magyar nedűvel.

Kincsem egy éves koráig nem volt az addigi tulajdonos istállójának éke. Éppen ezért eladásra szánták másik öt lóval egyetemben. A másik öt el is kelt, Kincsem azonban maradt, mert hát, szegény senkinek nem kellett.

Aztán két éves korában már egyre inkább kezdett hasonlítani a versenyző mamára, és Blaskovich Ernő, a tulajdonos úgy döntött, megkezdi a ló felkészítését a versenyekre. Élete legelső versenyén, 1876-ban Berlinbe megnyerte az 1000 méteres távot. Innentől kezdve meg sem állt az angliai Goodwood-kupáig.

A kupa elnyerése után Angliából renget újságíró, szakember, istállótulajdonos érkezett Gödre, hogy megcsodálja a Magyar Csodát. Göd ezzel a "lóvilág" középpontja lett. A kanca 1879-ben vonult vissza. Még nyolc évig élt, majd 13 éves korában az örök "ló mezőkre" vágtázott. Emlékét a gödi Kincsem-emlékpark őrzi. Látod, nemcsak az emberek, hanem az állatok is képesek csodálatos teljesítményekre. Találkozunk legközelebb is. Éljen a VAKÁCIÓ!

Kincsem, a verhetetlen csodakanca  


Vastag György szobra Kincsemről

KINCSEMRőL, az 54 versenyében veretlen csodakancáról, a pályafutását követő évszázadban rengeteg könyv, tanulmány és cikk jelent meg. Ezekből válogatunk az alábbiakban, remélve, hogy talán ennyi is elegendő annak érzékeltetéséhez, milyen hihetetlen teljesítményt jelentett ez akkoriban, s amelyhez hasonló tünemény azóta sem született a földön.

KINCSEM 1874. sárga kanca
apja: Cambuscan, anyja: Waternymph

A "HUNGARIAN WONDER"

Kincsem regényalak a szó betű szerinti értelmében! Előtte, utána soha nem volt ló, ami megközelítette volna. Nem ügyeskedés szülte az 54 győzelmet, hanem a képesség, az acélosság, a szinte tudatos küzdő képesség: elsőnek lenni a legjobbak között! Ez az oka annak, hogy a világon mindenütt ő volt és maradt a "Hungarian Wonder" - a "Magyar csoda".

A TULAJDONOS: BLASKOVICH ERNő (1834-1911)
A lóhoz értés, a lószeretet öröklött volt a Blaskovich családban. Mindegyik Blaskovich tenyésztett, lovagolt és hajtott. Blaskovich Pál 1847-ben István főherceget másfél óra alatt vitte bravúros hajtással egy olyan úton, amit addig még három óra alatt sem teljesített jó kocsis, jó lovakkal. Azóta is közmondás Magyarországon: "hajt, mint egy Blaskovich..."

A Fortuna kegyeltje

1875-ben 6-7 lova volt tréningben, és 6 yearling (1 éves) csikó legelészett a tápiószentmártoni ménesben. Ennyi ló azonban túl sok volt egy ilyen takarékos gazdának és Blaskovich elhatározta, hogy a csikók egy részét eladja. Csakhamar vevő is jelentkezett: Orczy báró és Lónyai gróf. Hosszú huzavona után kiderült mindegyik tetszik nekik kivéve egyet, a Kincsem nevűt. Így aztán Blaskovich a másik ötöt eladta a vevőknek, Kincsem pedig ősszel megérkezett Gödre, Hesp Róbert telepére, hogy a következő évben - mint a mesék szárnyas Pegazusa - szálljon a világhír, majd a halhatatlanság felé...

A TRÉNER: HESP RÓBERT (1823-1887)
Egy kis farmer fia volt Slinsby-ből, a Yorkshire-i grófságból. Job Marsdennél, a nagy hírű trénernél tanult Maltonban. Mint egész fiatalember jött Magyarországra s itt a híres fóti, majd csákói falkavadászatokon dolgozott, mint Huntsman. 1868-ban Hesp Lepsényben kapott állást, itt kezdte a galopplovak idomítását. 1875 elején saját idomítótelepet nyitott Gödön. 1875 őszén megjött Kincsem, és ez Hesp nevét felejthetetlenné tette a turf történetében.

Hatalmas szerepe volt abban, hogy a Verhetetlen 4 éves versenyzői pályafutása alatt soha nem betegedett meg, és mindvégig versenyképes állapotban maradt.

ő és egész családja tökéletesen beszéle a magyar nyelvet, ami ritkaságnak számított az angol trénerek és zsokék között.

Kincsem 1887. március 17. hajnalán múlt ki. Hesp Róbert 39 nappal élte túl szeretett kancáját - április 25-én halt meg.

CAMBUSCAN
Francis Cavaliero spanyol nemesi származású, de angol születésű igazi világpolgár volt. Angol nyelvtanárként működött a Monarchiában (Rudolf tónörökös nyelvtanára is volt), de mint lovas, idomár és kiváló telivérszakértő lett híres. 1866-1882-ig az Osztrák Jockey Club versenytitkára volt.

A kisbéri ménes az ő tanácsára vette meg fedezőménként Cambuscant. Cavaliero kivételes tenyésztői érzéke abban is megmutatkozik, hogy az ő nevéhez fűződik Buccaneer és Mineral imortja is, aminek eredményeként megszületett az Angol Derby és Francia Grand Prix nyerő Kisbér!

WATERNYMPH
Szintén Cavalieronak köszönheti létét, ugyanis ő hozta be Magyarországra Waternymph apját, Cotswold-ot és anyját, The Mermaid-ot is!

Waternymph az Esterházyak színeiben versenyzett, de 1864-ben eladták Blaskovich Ernőnek 800 forintért. A sors fintora, hogy rögtön ezután a kiváló kanca megnyerte az Esterházy-díjat, ahol a győztes 940 forintot kapott.

Waternymph éveken át Blaskovich kedvenc vadászlovaként dolgozott. Végül mégiscsak tenyésztésbe állították, 14 évesen ellette Kincsemet.

AZ OLASZ FOGADÁS
1877 őszén a "Pesti St. Leger"-ben hét ló indult, köztük Kincsem is. Rengeteg a nép. A totalizatőr bérlőjének sajog a szíve: a forgalom nem lesz sok, hiszen még a játékosvérű pestiek is aligha játszanak arra, hogy a "Verhetetlen"-t leverik. (Ez időben a totón világszerte csak győzelemre lehetett fogadni.) Remek üzletember volt Császár Zsigmond: engedélyt kért arra, hogy a géppénztáraknál Kincsem fogadások nélkül induljon, és a másodiknak beérkező lóra fizessék a tétkvótákat. (Arra senki nem gondolt, hátha megverik Kincsemet.) Így aztán a másodiknak beérkező Prince Giles the First-re fizették a kvótát. A totalizatőr történetében ez volt az első ilyen eset, később az olasz ügetőversenyeken - és ennek példájára nálunk is bevezették.

Legenda és valóság
Imperial

 A véletlen szülőatyja lehet mindennek. Ha hinni tudunk Intermezzo  kalandos megtalálásában, versenyzésében, és megismerjük két utódjának, Iminek és Imperialnak a történetét.

A második világháborút követő lótenyésztés és versenyzés nehéz, szinte kilátástalan helyzetből indult. A háborús károk, az eltűnt vagy megsemmisült versenyló - anyag után, jóformán elölről kellett kezdeni mindent. Felkutatták az eltűnt lovakat és helyreállították a valaha oly szép istálló épületeket, az impozáns tribünök, és versenypályák környékét.
Tulajdonképpen innen indult Imperial, a kor kimagasló képességű telivérjének története. Kezdjük hát elölről.
Az elveszettnek hitt galopplovat, Intermezzót megtalálták. Az 1944-ben, kiváló szülőktől ellett,  / Caissot – Alcyone / klasszis  származású, szép küllemű mén hivatott volt nagy teljesítmények elérésére. A nemes állatot valahol Martonvásár környékén találták meg, ahol igába fogva végezte napi munkáját. A szénhordás, az igahúzás sem tudta megtörni erős szervezetét, aki a majdani Imperialnak volt a nagyapja. Intermezzo II 1946-ban, kétéves korában, váltakozó formában futott, több jelentős rangú versenyt nyert, de nem boldogult Mincivel, a pompás kancával, aki a Magyar Derbyben nem engedte szerephez jutni. Intermezzo későbbi eredményei elmaradtak a vártaktól, ezért apaméni szerepre kényszerült.
A ménesben a „házastársa” , a hajdani vetélytársa Minci lett, és ebből a párosításból született Imi.
Intermezzo II fiát, Imit 1953-ban Dióspusztán nevelték fel. Már éves csikó korában felfigyeltek rá, kétéves korában, küllemével, kivételesnek látszó képességeivel ragadtatta meg a szakembereket figyelmét. Versenyzésének első évében négyszer győzött egymásután, és ezt követően is sorra nyerte a legnagyobb hazai és külföldi versenyeket. Az 1956-ról 57-re váltó időszakban csodálatosan szép lóvá fejlődött, izmosabb, erősebb lett, mint valaha. 1957 áprilisában egy váratlan baleset érte: ínrándulást szenvedett, rövid időn belül másodszor, és ezzel végképpen harcképtelenné vált. Intermezzo II és Minci nagyszerű fia korán a ménesbe került. Az apát még az igába fogás sem törte meg, a fiú pedig, amelyre annyira vigyáztak, fiatalon rokkanttá vált.
Imi a Kisbér melletti Apátipusztára került, ahol apaméni feladatot teljesített. Azután megjelentek az eső ivadékai, melyek között sok hasznos egyed volt, de ezek között  mint egy hegycsúcs kiemelkedett Imi hatalmas termetű, impozáns külsejű fia, az arányaiban harmonikus, sárga mén: Imperial !

1958 novemberében Banos György és Pál János Olaszországba indultak, hogy telivér mént és egy-két vemhes kancát vásároljanak a magyar telivértenyésztés minőségi fejlesztése céljából. Egy telivér mént és két vemhes kancát, valamint egy versenypályáról lekerült, jó származású kancát sikerült vásárolniuk. A két vemhes kanca, Hurry és Statira Kisbérre került, ahol szép, és a későbbi időkben jó eredményt elért csikóknak adott életet. Ezt követően a ménes akkori vezetője, Rádoki József, Hurryt a magyar rögön tenyésztett Imihez párosította. Ennek eredményeként született 1960.február 14-én Imperial. A Kisbéri ménesben napvilágot látott kis telivér méncsikó már a születésekor is érdekes jelenség volt. Darabos, csontos, mind a négy lába magasan kesely, éktelen nagy hókával a fején. Amit a tenyésztők rossz ómennek tartanak, az mind meg volt a sárga kis méncsikón. Imperial azonban alaposan rácáfolt a hippológusokra.
Rádoki József ny. ménesvezető a több mint negyven évvel ezelőtti eseményekre emlékszik: - Imit, a magyar lóversenyzés egyik kiemelkedő klasszisát jól ismertem, és később a Kisbér melletti Apátipusztán éveket töltöttünk együtt. A ménesbe érkezéskor a kondíciója – beteg lábain kívül - kifogástalan volt. A kezdeti időkben nagyon nehezen tudott fedezni, ami ha javult is, de végig kísérte az életét. Imperial, születése után, nehezen tudott felállni, erőtlen, gyenge csikó volt. Minden körülmény arra utalt, hogy nem lesz életképes. Kezdetben sok segítségre szorult, majd a későbbiekben még tüdőgyulladást is kapott. Az akkori előírások szerint gyógyszeres beavatkozást csak értékesebb, a hatvanezer forintot meghaladó egyedek kaphattak. Mindent megtettünk érte, és így rendbejött. 
Imperial a szakszerű gondoskodást követően szépen fejlődött, erősödött, és Hurry mellett, elkezdhette azt a rendszeres mozgást, amit akkor a telivér csikók jártatópályás irányított felnevelésének neveztek.
Rádoki József, és munkatársai által kidolgozott gyakorlat szerint, a csikók anyjukkal az első hét után egy természetes környezetű jártató pályára kerültek, ezzel elkezdődött fokozatos mozgatásuk. A lehetőség szerinti  800 – 1000 m-es ovális alakú pályán időjárástól függetlenül, napi rendszerességgel mozgatták le a lovakat. Rádoki a mozgás szükségességét fontosnak tartotta, és bebizonyította, hogy a napi jártatópályás mozgatás, az erőnlét, edzettség megszerzéséhez elengedhetetlenül szükséges. Ezen túl a mozgatás hatására nem várt gyógyulási folyamatok indultak el.
A nyugdíjas  ménesvezető folytatja gondolatait.
- Balettozni hiába kezd tizenéves korában valaki, nem lesz belőle igazi táncos. Azonban, ha hatéves kortól kezdi el, akkor igen. Sok fáradtsággal, erőt nem kímélő, időt nem sajnáló gyakorlással. A lovaknál ez úgy értelmezendő, hogy választás után a csikókat először anyjukkal együtt, később külön treníroztuk. Naponta nyolc – tíz kilométert futottak, jártak anélkül, hogy megerőltették magukat. Az a véleményem, hogy a csikóknak a nyereg nélküli szabadon jártatás nem árthatott meg, viszont amelyiknek megártott, az nem volt való versenylónak. Imperial korán megmutatta képességeit, a jártatópályán sokszor kitört a vezető csikóst megelőzve, gyorsulási képességét bizonygatva. Ennek megfelelően takarmányoztuk és a szükséges vitaminok mellett, krumplicukrot kapott.
Rádoki József ezzel a felnevelési gyakorlattal mind a galopplovaknál, mind az ügetőknél sikereket ért el. Kisbér után Somogysárdon folytatta módszerét, és volt olyan évjárat, amikor a 22 pályára felkerült egyedből 20 csikó eredménye ezt igazolta. 
Imperial  felnevelése után az alagi tréningtelepre került. Itt trénere a fiatal Aperianov Zakariás lett, aki Imperial előkészítésével megmutatta, hogy művésze mesterségének. A sárga mén lovasával, Németh Ferenccel és Gelics Mihállyal sorra nyerte a nagy versenyeket. Lenyűgöző megjelenéséhez, alkati nagyságához csodálatosan illeszkedett nyugodtsága, szelídsége, idegnélküli jámbor természete. Ebben a telivérben minden összpontosult, ami pályafutása alatt szereplését és eredményeit biztosította. Rendkívüli egyed, galoppja olyan tértölelő, hogy mellette minden hazai ló vágtája eltörpült. Nem mindig indult jól, de felgyorsulási készsége hatalmas. Ha a mezőnytől elmaradt, gyorsan képes volt az élre kerülni. Széles szügye, izmos háta és ágyéka, rendkívül nagy deréktája, az átlagnál hosszabb lábai lehetővé tették az utóbbi évszázad páratlan sikereinek elérésére. Emellett látványosan szép mén volt. Csillogó sárga szőrét öt helyen díszíti fehér folt. Az egyik a fején, a négy lábán pedig egyforma magasságban messzire világító fehér szőr ragyogott. Eredményei magukért beszélnek.
Hazai versenyeken indulva:
1962-ben kétévesként, négy verseny,- négy győzelem, 1963-ban, négyszer indult,- mind a négy esetben győzelmet ért el, 1964-ben, háromszor ált starthoz, mind a háromszor győzött.
Nemzetközi, külföldi versenyeken:
1962-ben, Prága, Prága, Bécs, - mindhárom esetben győzött,
1963-ban, kétszer startolt Bécsben, két győzelem, Berlinben győztes, Baden-Badenben helyezetlen, és egy II. helyezés, Washingtonban helyezetlen.
1964-ben, München, Hamburg győzelemmel,
Düsseldorfban II. ,Malmőben győzelem.

Imperial utolsó versenyén 1964. augusztus 30-án Baden-Badenben helyezetlenül futott. Érzékeny szervezetén kiütközött a sok utazás és a versenyzés fáradalma. A három éven át tartó, diadalútjának végéhez ért a ragyogó képességű telivér, amelynél jobb és eredményesebb galopp versenyló több emberöltő óta nem volt hazánkban.
A versenyzés után lekerült a pályáról, és fedezőmén lett a Bábolnai ÁG-hoz tartozó kerteskői telivér ménesben. Imperial tenyésztési ideje alatt több mint 350 ivadéka született. Több csikója nyert Magyar Derbyt, de egy sem érte el apja sikereit. Egyik legjobb fia a külföldi kancától született Prince Ippi volt, a németországi híres Röttgeni Ménes tulajdonaként. Ippi szép eredményeket ért el, többek között három éves korában fölényesen megnyerte a kölni Európa Nagydíjat. Később fedezőmén lett a Röttgeni Ménesben.
Imperial matuzsálemi kort élt meg, 29 éves korában a Kerteskői Ménesben altatták el. Szívét Kerteskőn temették el, csontvázát Bábolnán tekinthetjük meg.

Budakalász,  2006. január 27.                                                         Herneczky Frigyes


 

Imperiál

Ha beszélhetünk korszakos jelentőségű versenylóról a XX. században, akkor csak egyetlen lónév juthat az eszünkbe: Imperiál. Aranyszőrű táltos, egy nemzet büszkesége. Tértölelő galoppugrásait látva tízezrek tomboltak gyönyörűségükben a lelátón, amikor kenterbe verte a szocialista országok, köztük a Szovjetunió csodalovait. Népszerűsége hozzájárult ahhoz, hogy a lóversenyzés - úgy ahogy, de - túlélje a "népi demokráciát".


Imperiál Németh Ferenccel

Névjegy

Név: Imperiál
Színe és neme: sárga mén
Apja: Imi
Anyja: Hurry
Született: 1960-ban Kisbéren
Elhunyt: 1989-ben Kerteskőn
Pályafutása 1962-64: 25 start, 20 győzelem, 2 második hely

1960-ban Kisbéren látta meg a napvilágot Imperiál, aki már csikóként a ménesben felhívta magára a figyelmet. Ennek ellenére nem kapkodtak utána az élvonalbeli trénerek yearling korában, taszította őket a telivér négyharisnyás lába, a csóka szeme. Ha egy lónak ilyen van, az nem lehet őszinte, és küzdeni sem tud - állították róla. Tévedtek. Méghozzá alaposan, hiszen Imperiál olyan magasságokba jutott el a galoppsportban, amire kevés példát találunk a honi turf történetében.

Budapesttől Washingtonig

Kétévesen már a munkákban villogott, az első versenyében pedig szárnyalt. Mikor az addigi "tini ászt", Mimit is széttépte, készülhettek vele külföldre, a messzi Bécsbe. Akkoriban ez kisebbfajta csodának számított. Különösen azután, hogy az utolsó nyugati túrán, 1956-ban bomba meglepetésre kikapott Imperiál apja, Imi, és lelépett három szuperzsokénk, többek között a még ma is aktív legenda, Kállai Pál.
Imperiál előtt azonban megnyílt a sorompó, így a sárga mén bemutatkozhatott a vasfüggönyön túl is. A kinti premier mindenkit lenyűgözött, csodalovunk könnyen hazasétált a patinás Ausztria Díj nemzetközi mezőnyében. A külföldi szaksajtó áradozott, a hazai a szocialista telivértenyésztés kiteljesedését hirdette. A közmédia azonban egyelőre mélyen hallgatott.
Háromévesen Imperiál izomzata és a hírneve tovább erősödött. Újra Bécsben parádézott, előbb a Trial Stakesben, majd az Osztrák Derbyben neveti ki a mezőnyt. Itthon népes tömeg várja, a rajongás soha nem látott méreteket ölt. Imperiál berobban végre a médiába is. Persze ehhez a kimagasló eredmények mellett Kellér Andor írása is kellett az Esti Hírlapban. A cikkben a népszerű író kesereg, hogy már egész Európa Imperiálról beszél, nálunk meg tudomást sem vesznek róla az újságírók.
A folytatásban változik a helyzet, a lovat egyre többen filmezik, a Magyar Derby már igazi népünnepély. 20 000 néző, Kádár János is a tribünön, és fölényes favoritgyőzelem új pályarekordban.
Még azon a nyáron irány Németország, többek között a világviszonylatban is jegyzett Baden-Baden. A Fürstenberg Rennen óriási csalódás, Imperiál a vert mezőnyben. Egy héttel később a Nagydíjban bizonyít, csak küzdelemben kap ki az angol Espressótól. Lovunkat most már tényleg egész Európa ismeri, de Amerika is kíváncsi rá. Meghívást kap Washingtonba a Laurel Parkba. Gondoljunk csak bele: 1963-at írunk, és magyar ló a tengerentúlon. Abszolút szenzáció.
Előtte azonban még feladatok várnak rá Budapesten is. Egy héttel a badeni fellépés után a szocialista szektor legjobbjai, többek között a szovjetek ellen kell bizonyítania. Imperiált nem érdekli a politika (vagy mégis? - a szerk.), a szakadó esőben a sárba tapossa a szovjet elvtársak kedvenceit. Kilenchosszas győzelmével végképp maga mellé állítja az ország lakosságát. A galoppsport népszerűségét az egekig emeli hazánkban, s ez a népszerűség csaknem két évtizedig kitart.
A megerőltető szezont az amerikai túra zárja, a két hazai szuperklasszis, Mongo és Kelso külön versenyéhez csak statisztálnak a többiek, Imperiál helyezetlen, de nem vall szégyent.
Csodalovunk négyévesen még villan néhányat, többek között Hamburgban a Hansa Díjban, majd újra elmegy a Badeni Nagydíjra, de már nincs rendben. A vége sajnos nem csodás, ám a karrier így is egyedülálló.
Imperiált visszavonultatták a versenyzéstől, de a tenyésztésben tovább brillírozott, és hatása mind a mai napig érzékelhető a magyar galoppversenyzésben.

A mester szemével

Imperiál trénere, Aperianov Zakariás mind a mai napig elérzékenyül, ha a sárgáról mesél. Érthető. Némi túlzással mindent neki köszönhet. Imperiállal megütöttem a főnyereményt - kezdi a ma is aktív, ősz hajú mester. - Olyan ékszer került a kezem alá, ami hatalmas lökést adott a karrieremnek. Már kétévesen, az első komolyabb munkákban kitűnt a többiek közül. Nyugodtan, hosszan galoppozott, szinte úszott a levegőben. Vele nyertem az első derbymet Bécsben, majd néhány héttel később Pesten. Imperiál akkor már olyan ismert volt, hogy az ország első számú politikusa is kíváncsi volt rá.

Mi történt Baden-Badenben első startján? Balszerencsék sorozata. Először is nehezen szokta meg a szűk, balra fordulós pályát. A lovasa sem ismerte Baden-Badent. Bezárták, így tele kézzel, helyezetlenül ért célba. Hatalmas lett a csalódás. Haza akarták hozni a lovat, de addig erősködtem, míg futhatott egy hét múlva a nagydíjban. Igazam lett, lovam majdnem nyert, és felért a nyugat-európai közvetlen élvonalhoz. Akkor hívták meg Amerikába.

Ott miért lett helyezetlen? Mert jobbak voltak az ellenfelek. Szerintem a ló formát futott, annak ellenére, hogy az elutazás előtt kisebb sérülést szenvedett. Ami nagyon érdekes volt számomra, az az, hogy a tengerentúlon kizárólag velem tárgyaltak a versenyszervezők és az újságírók, akik hatalmas felhajtást csináltak a verseny körül.

Visszatérve Budapestre, nem volt túlságosan megterhelő Imperiálnak a szovjetek elleni bravúr? Tény, hogy három hét alatt a harmadik versenyét futotta, de politikai nyomásra el kellett indulnia a szocialista szektor legnagyobb találkozóján. Egyébként csak egy nappal a verseny előtt döntöttem, miután láttam a munkáját. Szerencsére nem égette ki a megerőltető három hét sem.

Ezek szerint itthon is adtak a véleményére? Általában igen, bár sokszor komoly csatákat vívtam. Imperiált túlzottan is sztárként akarták kezelni. Nagyobb bokszot akartak csinálni neki, sőt kitalálták, hogy építenek számára egy olyan homokpályát, amin télen is tud galoppozni. Nehezen tudtam meggyőzni a vezetőket, hogy ő is ugyanolyan ló, mint a többi, csak gyorsabban fut náluk. Nálam pedig a telivérek ügetnek télen, és ezt tette Imperiál is. Más kérdés, hogy kicsit többet, mint a tréningtársak.
Aperianov Zakariás pályafutásának tehát nagy lökést adott aranyszőrű táltosunk, és a mester élt is a lehetőséggel. 17 derbygyőzelmével, a Hármas Korona-nyerő Bilbaóval a hazai galoppsport legnagyobbjai közé került.

Lovas szemmel

Imperiál első számú lovasa, Németh Ferenc, szintén könnyes szemmel emlékezik a legendás versenylóra, bár számára nem minden ment simán. Abban az időben az Aperianov Zakariás istállóban dolgoztam, így már tréningben ismertem Imperiált. A bokszban kicsit akaratos volt, ám a nyeregben már könnyen lehetett koordinálni. Sajnos külföldre nem mindig tarthattam vele.

Miért? Nyugat-Európába nem akartak kiengedni, igaz, kétévesen nem is tudtam volna mindig hozni a súlyt. Hároméves korában viszont tudtam volna, mégis itthon hagytak. Nagyon rosszul esett, éppen ezért örültem, hogy Pesten indulhattam vele a Szocialista Országok Nagydíjában, az emlékezetes oroszverésen.

Később viszont Nyugaton is bizalmat kapott. Imperiál akkor már négyéves volt, és valóban engem vittek ki a nyári, nyugat-európai túrára. Németországban és Svédországban versenyeztünk, felejthetetlen élményekkel lettem gazdagabb. Imperiál véleményem szerint minden szempontból ideális telivér volt. Jól bírta az utazást, az idegen környezetet, gyors és a lassú versenyt egyaránt, ráadásul különböző távokon is eredményesen futott.

Kádár Jánossal is összehozta a sors, pontosabban a ló. A Magyar Derby-győzelem után vittek fel a páholyába. Rendkívül barátságosan viselkedett, érdeklődött a lóról, a versenyzésről. Hiszem, hogy Imperiál hallatlan népszerűsége hozzájárult ahhoz, hogy a szocialista eszmével ellenkező lóversenyzés túlélje a korábbi rendszert.

Legnagyobb sikerei a pályán: I. Ausztria Díj (Bécs), Trial Stakes (Bécs), Osztrák Derby (Bécs), Magyar Derby (Budapest), Bajor Derby (München), Szocialista Országok Nagydíja (Budapest), Magyar St. Leger (Budapest), Malmői Nagydíj (Malmő), Kincsem Díj (Budapest), Idea Hansa Preis (Hamburg), Millenniumi Díj (Budapest), II. Badeni Nagydíj (Baden-Baden)

Legsikeresebb ivadékai: Prince Ippi (Europa Preis, Gran Premio d'Italia), Rustan (Magyar St. Leger, Bajor Derby), Isztopirin (Magyar Derby, Nemzeti Díj), Anda (Magyar Derby), Íjász (Magyar Derby, Magyar St. Leger), Tirán, Dimitrij, Betét (Magyar Derby), Bilbao (Nemzeti Díj, Magyar Derby, Magyar St. Leger - Hármas Korona), Sárga Rózsa (Magyar Kancadíj, Kincsem Díj), Magiszter (Nemzeti Díj, Alagi Díj), Tunguz (Magyar Kancadíj), Immer (Magyar Derby, Kincsem Derby), Mákvirág (Magyar Kancadíj, Kincsem Díj, Millenniumi Díj), Meernymphe (NDK Derby), Babi (Magyar Kancadíj), Quintal (Csehszlovák 1000 Guineas)

Írta: Pécsi István
Forrás:Lovas Élet 


A világverő telivér Valentin-napja

Negyvenhat éve, 1960. február 14-én született a XX. század legjobb magyar tenyésztésű versenylova: Imperiál. Valentin napja - a harmadik évezred globalizálódó világában - legtöbbünknek a szerelemről szól. Akik azonban kicsit is járatosak a magyar lóversenyzésben, vagy legalább a telivértenyésztés világában, azoknak február 14-e egy születésnapról is nevezetes. Ezen a napon látta meg a napvilágot a kisbéri ménesben - 46 évvel ezelőtt - az egyetlen magyar versenyló, „akinek" hírneve a nála nyolc és fél évtizeddel korábban élt Kincsemével vetekszik, s „akinek" győzelmeiért negyven évvel ezelőtt az ország lakossága éppúgy egy emberként szorított, mint az akkor még jóhírű focicsapat győzelmeiért.

Az aranyszőrű, szakszerű megfogalmazással „négy lábra kesely, homloktól a szájszélig széles hókával díszített sárga csődör" a magyar Imi és az olasz Hurry nászának gyümölcseként jött világra. (Nevének utolsó magánhangzóját "á"-betûként vezették a törzskönyvbe, így csakis Imperiál-ként helyes róla írni, a latinos - és egyébként nyelvtanilag egyedül helyes - "Imperial" ellenében). A nyakigláb csikó első ránézésre nem sokat ígért, ráadásul a több évszázados tenyésztői tapasztalat alapján joggal fanyalogtak sárga színe, fehér lábai és hókája láttán, mert az ilyen küllemû telivérek többnyire puhák, sérülékenyek, s versenyző képességük sem az igazi. Imperiál azonban már első versenyében, sőt: a futását megelőző felkészülés során rácáfolt erre a babonára! Három versenyévadban - 1962 és 1964 között - nem akadt ló, „aki" magyar pályán le tudta volna győzni 11 magyarországi versenyében. Ám Imperiál éppen azzal lett világhírû, hogy külföldön is bizonyítani tudta rendkívüli képességét! Már kétévesen elkápráztatta Prága és Bécs galopp-pályáinak közönségét fantasztikus gyorsaságával, pályarekordokat döntő győzelmeivel, majd háromévesen már azt is bizonyította, hogy nemcsak gyors, hanem a hosszabb távokat is klasszishoz illően bíró telivér. Így nyert pesti derbygyőzelme előtt Bécsben Osztrák Derbyt, Berlinben, majd otthon nemzetközi nagydíjakat a környező országok és az akkori Szovjetunió legjobb lovai előtt - játszi könnyedséggel...

Akik legyintenének: jó, jó, de, hol vannak ezek a telivérek a Nyugat hírességeitől - ne tegyék! Imperiál a kontinens egyik legmagasabban jegyzett versenyében, a baden-badeni Nagydíjban épp hogy a második helyre szorult az akkori Európa legjobb lova, az angol Espresso mögött, hároméves korában! Ez már olyan siker volt, amire a világ is felfigyelt. Sőt, még a dölyfös Amerika is, - ennek köszönhetően hívták meg 1963 késő őszére Washingtonba, a világ 11 legjobb lovának egyszeri megmérettetésére. Ilyen megtiszteltetés magyar versenylovat sem azelőtt, sem azóta nem ért! És Imperiál - egy fárasztó idénnyel a lábaiban, a hosszú hajóút, a szokatlan talajú és ellenkező irányú fordulókkal épített versenypálya ellenére - mint mindig, ezúttal is helytállt. Igaz, csak hetedik lett, de ezzel is tovább öregbítette jó hírét, amit négyéves korában újabb nyugati meghívások igazoltak. Így került a müncheni Auto Union díj, a hamburgi Nagy Hanza díj és a malmői Jubileumi díj trófeája Imperiál akkori gazdájának, a Bábolnai Állami Gazdaságnak (a mezôgazdasági kombinát, illetve a mai rt. elődjének), illetve a gazdasághoz tartozó állami ménesnek a birtokába. Tizennégy külföldi versenyébôl 9-et nyert meg, így teljesedett ki versenypályafutásának mérlege, 25 futásból 20 gyôzelemre.

Ám a dicsőség véges, a versenyló lábai, ízületei, inai bizony „elkopnak". Imperiál ötévesen már nem állhatott starthoz, viszont új, épp oly nemes feladat várt rá a tenyésztésben. Csaknem negyedszázadot töltött el apaménként - előbb a Tata melletti Dióspusztai, majd a bakonyi Kerteskői Ménesben. Micsoda negyedszázadot, micsoda tenyészsikereket jegyezhettek fel jóvoltából a krónikások! Életében 531 csikónak lett az apja. Ezek közül 348 indult versenyben, s több mint 90 százalékuk nyert is futamot élete folyamán. Ivadékai 12 Magyar Derbyt nyertek, egy lánya az NDK derbyjében lett győztes, Prince Ippi nevű fia Európa-díjat nyert Kölnben. Egy másik utóda: Immer pedig négy alkalommal volt a legeredményesebb apamén a szomszédos Ausztriában, majd - hazakerülve - itthon is leváltotta egy évben a „papát" a tenyészmének ranglistájának élén, ahol egyébként Imperiál 13-szor végzett elsőként 1972 és 1992 között...

Overdose

 

Overdose vonzza a támogatókat

az otp bank és a horze segítik a csodaló felkészülését, versenyzését

2009. április 8.-án a sajtó képviselői előtt került sor annak a szponzorációs szerződésnek az ünnepélyes aláírására, mely a Horze és a „csodaló” tulajdonosa, Mikóczy Zoltán között jött létre. A szerződés értelmében a Horze különféle termékekkel támogatja a lovat és lovasát, sőt az egész csapatot; biztosítva a „csodaló” felkészüléséhez és versenyzéséhez szükséges teljes felszerelést, kellékeket, lovas ruházatot.

A teljes cikk a Horze és Mikóczy Zoltán között létrejött megállapodásról itt olvasható  >>


 

 

A legnagyobb hazai bank az OTP szlovák leányvállalatával eddig kizárólag a pozsonyi Derbyt támogatta, Overdose azonban az anyacég figyelmét a Kincsem Park felé is fordította, így az OTP - Hungária Nagydíjban startolhat a négyéves telivér április 19-én.

A magyar csodaló külföldi útjai elöl is elhárult minden akadály, hiszen a Magyar Tudományos Akadémia Krúdy termében Horváth Béla elnök- vezérigazgató sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Overdose a veretlen versenyló idei szezonját a CIG Közép- európai Biztosító Zrt. támogatja. A magyar tulajdonú társaság segítségével Mikóczy Zoltán lova előbb a kontinens, majd a világ legjelentősebb sprintversenyeit veheti célba.

Farkasházy Tivadar segítségével a jelen lévők megismerhették Overdose eddigi pályafutását és hallhattak az idei tervekről is. Overdose Budapesten a Kincsem Parkban kezdi a szezont, majd Angliába utazik, ahol három vagy négy verseny vár rá. A nyári pihenőjét itthon tölti Alagon, míg az ősszel Baden- Baden kezd, utána jöhet Párizs, aztán az Egyesült Államok vagy Ausztrália, végül pedig Hong-Kong. Abban az esetben, ha Overdose megfelelő állapotban van, könnyen elképzelhető, hogy a jövő telet Dubai-ban tölti, és részt vesz a hagyományos Carneval-on.

A tájékoztatón még egy szenzációs bejelentésre sor került, megtudtuk, hogy a világ legjobb zsokéja Christophe Soumillon ül a nyeregben a Kincsem Parkban, sőt a tervek szerint az év hátralévő részén is, amennyiben a fő tulajdonosa Aga Khan istállójában nincs kötelezettsége. A belga származású, de francia színekben versenyző szupersztár még tavaly Baden-Baden-ban szerezetett bele „Dóziba” és magától jelentkezett a lovaglására.

Soumillon lassan egy évtizede a világ elit tagja, bőven túl van már az 1000. győzelmén, háromszoros champion, háromszoros Francia Derby győztes és kétszer nyerte meg a kontinens legjelentősebb galopp futamát a Prix de L’Arc de Triomphe-t (2003- Dalakhani, 2008- Zarkava). 2006-ban egyetlen nap alatt öt futamban nyert, amiből négy Gr besorolású, ezzel újabb rekordot állít fel hazájában a 226-os egy szezonban aratott siker mellé.

A lovasok között kimondottan magasnak számító „kölyökképű Soumi” győzött a világ minden táján, többszörös milliárdos, az egykori szépségkirálynő a felesége és egy gyermeke van. Soumillon április 17-én pénteken két nappal Overdose pesti fellépése előtt érkezik hazánkba családjával, menedzserével és több francia újságíróval.  

Overdose tervezett menetrendje 2009-ben:
- 04. 19. Kincsem Park- OTP- Hungária Nagydíj
- 05. 23. Haydock Park (Anglia) – Temple Stakes
- 06. 16. Ascot (Anglia)- King’s Stand Stakes
- 06. 20. Ascot (Anglia)- Golden Jubilee Stakes
- 07. 10. Newmarket (Anglia)- July Cup
- 08. 30. Baden-Baden (Németország)- Goldene Peitsche
- 10. 04. Párizs (Franciaország)- Prix de l’Abbaye
- 11. 07. Santa Anita (Egyesült Államok)- Breeders’ Cup vagy Melbourne (Ausztrália)- P. Farm Classic
- 12. 13. Sha Tin (Hong Kong)- Hong Kong Sprint 

Pécsi István


 

 

Overdose a világ leghíresebb futamain indul

Szeretne a helyszínen szurkolni ennek a csodálatos lónak? A Pegazus Sport Tours Kft minden  rajongónak, 
és a lóversenyek szerelmeseinek egyedi igényeknek megfelelő ajánlatot készít, Overdose (Dózi) külföldi versenyeire.

Legyen ott a május 23-i Temple Stakes-en a Haydock Parkban, vagy a híres Royal Ascot
2009. június 16-től június 20-ig tartó versenysorozatán, ahol Overdose Anglia turftársadalmának
krémje előtt fut majd. Hagyományosan az ascoti versenyek házigazdája őfelsége a királynő.

További információ Overdose külföldi versenyire szóló utazási ajánlatokról >>>


 

 

 

 

Korábbi hírek Overdose-ról:

Világsztár zsoké Overdose nyergében

A világ legjobb zsokéja Christophe Soumillon ül Overdose nyergében április 19-én a Kincsem Parkban, sőt a tervek szerint az év hátralévő részén is, amennyiben fő tulajdonosa Aga Khan istállójában nincs kötelezettsége. A belga származású, de francia színekben versenyző szupersztár még tavaly Baden-Baden-ban szerezetett bele „Dóziba” és magától jelentkezett a lovaglására. Soumillon lassan egy évtizede a világ elit tagja, bőven túl van már az 1000. győzelmén, háromszoros champion, háromszoros Francia Derby győztes és kétszer nyerte meg a kontinens legjelentősebb galopp futamát a Prix de L’Arc de Triomphe-t (2003- Dalakhani, 2008- Zarkava). 2006-ban egyetlen nap alatt öt futamban nyert, amiből négy Gr besorolású, ezzel újabb rekordot állít fel a 226-os egy szezonban aratott siker mellé.

Christophe Soumillon:
  

A lovasok között kimondottan magasnak számító „kölyökképű Soumi” győzött a világ minden táján, többszörös milliárdos, az egykori szépségkirálynő a felesége és egy gyermeke van. Hozzá hasonló képességű, pályafutása csúcsán lévő zsoké talán még soha nem járt Magyarországon. Soumillon április 17-én pénteken két nappal Overdose pesti fellépése előtt érkezik hazánkba családjával, menedzserével és több francia újságíróval.  

További részletek: Világsztár zsoké világklasszis lovon >>>


 

 

Overdose –t biztosító támogatja

A Magyar Tudományos Akadémia Krúdy termében Horváth Béla elnök- vezérigazgató sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Overdose, a veretlen magyar csodaló idei szezonját a CIG Közép- európai Biztosító Zrt. támogatja.

A magyar tulajdonú társaság segítségével Mikóczy Zoltán lova előbb a kontinens, majd a világ legjelentősebb sprintversenyeit veheti célba. Farkasházy Tivadar segítségével a jelen lévők megismerhették Overdose eddigi pályafutását és hallhattak az idei tervekről is.

A négyéves angol telivér április 19-én Budapesten a Kincsem Parkban kezdi a szezont, majd Angliába utazik, ahol három vagy négy verseny vár rá. A nyári pihenőjét itthon tölti Alagon, míg az ősszel Baden- Baden kezd, utána jöhet Párizs, aztán az Egyesült Államok vagy Ausztrália, végül pedig Hong-Kong. Abban az esetben, ha Overdose megfelelő állapotban van, könnyen elképzelhető, hogy a jövő telet Dubai-ban tölti és részt vesz a hagyományos Carneval-on.


Íme a tervezett menetrend 2009-ben:

- 04.19. Kincsem Park- OTP- Hungária Nagydíj
- 05.23. Haydock Park (Anglia) – Temple Stakes
- 06.16. Ascot (Anglia)- King’s Stand Stakes
- 06.20. Ascot (Anglia)- Golden Jubilee Stakes
- 07.10. Newmarket (Anglia)- July Cup
- 08.30. Baden-Baden (Németország)- Goldene Peitsche
- 10.04. Párizs (Franciaország)- Prix de l’Abbaye
- 11.07. Santa Anita (Egyesült Államok)- Breeders’ Cup vagy Melbourne (Ausztrália)- P. Farm Classic
- 12.13. Sha Tin (Hong Kong)- Hong Kong Sprint 


Pécsi István


Overdose újra a pályán 2009. április 19.-én

A "magyar csodalovat" a tervek szerint 2009. április 19.-én,
a szezonnyitó futamán láthatja újra a közönség a Kincsem Parkban!


 

Overdose sétálva nyert Rómában

Overdose top súlya ellenére Andreas Suboriccsal 10 hosszal, lényegében lesétálta a legjobb olasz sprintereket vasárnap Rómában. Mikóczy Zoltán veretlen csodalova ezzel megszerezte pályafutása 11. győzelmét és össznyereménye már elérte a 44 millió forintot. Ribárszki Sándor idomítottja most téli pihenőre tér, ám kétszer láthatják még a magyar rajongók ebben az évben. December elején a Lovas Világ Kupán az Arénában, majd szilveszterkor a Kincsem Parkban a hagyományos Ügetőszilveszteren szerepel sztárvendégként a hároméves angol telivér mén. 


 

Overdose Rómában

Vasárnap Rómában áll starthoz a 10 futás után is veretlen magyar csodaló Overdose. Mikóczy Zoltán háromévese egy Gr.III-as besorolású 1200 méteres versenyben indul. Ribárszki Sándor idomítottja a nevezések alapján első favorit lesz, ráadásul egyenes pályán fut, ami tovább növeli az esélyeit. Overdose csütörtökön délután három tréningtársával együtt vág neki a hosszú útnak Dunakeszi- Alagról.


 

 

Overdose első lett, mégsem nyert

Óriási botrányba fulladt a hazai galoppsport történetének egyik leginkább várt futama a Prix de LAbbaye Párizsban, ahol Overdose próbálta megőrizni a veretlenségét. A magyar csodaló a világsztárokkal tűzdelt mezőnyben ezúttal is szenzációsan startolt és már 100 méter után biztosan vezetett, amikor a segédstarter váratlanul leintette a futamot.

Sajnos ezt csak kevés lovas észlelte, így a mezőny jelentős része végiggaloppozta az 1000 méteres távot, igaz sokat folyamatosan feltartottak, tehát nem versenytempóban. Andreas Suborics azonban nem látta a segédstarter jelzését és pozíciójából adódóan a többieket sem hallhatta, így két ellenfeléhez hasonlóan végiglovagolta a versenyt. A stílust és az időt látva nehezen elképzelhető, hogy utolérték volna a célig, amennyiben elengedik a futamot, ám ez most már soha nem derül ki.

A versenyt három és fél óra múlva újrafutották, ahol Overdose mellett a másik két végig lovagolt telivér sem indult már el. Itt egyébként a hazai kedvenc Marchand D´or győzött. Mikóczy Zoltán hivatalos állásfoglalást vár a rendezőktől és nem döntött a jövőről, de azt azonnal eldöntötte, hogy a veretlen hároméves még egyszer nem futhat ilyen terhelés után néhány órával.

Az Arc is hazai sikert hozott a szintén makulátlan mérlegű kanca Zarkava nagyon biztosan nyert Soumillon-nal. Prágában szerencsésebben szerepelt a Ribárszki istálló, miután Maribor győzött a Kétévesek Nagydíjában, megelőzve tréningtársát Boheme Wango-t, aki holtversenybe lett második. Ebreichsdorfban Saldenzar fejhosszal kikapott, míg Possibelinno és Referendum az utolsó két helyet szerezte meg a hatlovas Kancadíjban. Itthon az ügetőn a 75. Kétévesek Nagydíjában az esélyes Merengő remek stílusban nyert Várhidi Róberttel. Pintér Tamás a Raksányi Gellért Emlékversenyt nyerte Jegenyefával, míg Iviza Sun sikerét hozta a Vass Lajos Emlékverseny Hajnal Tiborral.
forrás: www.kincsempark.com


 

Overdose futamával kezdődik a vasárnapi program

A veretlen magyar csodaló Overdose versenyével kezdődik vasárnap a program 14.15-kor. Az 1000 méteres sprintverseny mellett, a kétévesek legnagyobb futama a Grand Critérium és a 2400 méteres Prix de Larc de Triomphe érkezik Franciaországból, míg a 10 hazai ügetőversenyből a 75. Kétévesek Nagydíja lesz a fő attrakció.
forrás: www.kincsempark.com


 

Overdose-nak 19 ellenfele van Párizsban

Óriási konkurenciában áll starthoz Overdose vasárnap az 1000 méteres Prix de L´abbey de Longchamp-ban. A veretlen magyar hároméves 19 ellenfelet kapott, többek között a hazaiak nagy kedvencét Marchand d?Or-t. A fogadóirodák továbbra is nagyon bíznak a csodaló jó futásában, mindenki a frontba várja, a Magyar Turf a negyedik helyre tippeli, három Gr.I-ben korábban már győztes telivér mögé.

Overdose szerencsére semmit nem érzékel a körülötte zajló hatalmas felhajtásból, túl van az 500 méteres zárógaloppján és nyugodtan készül pályafutása legjelentősebb versenyére. Ribárszki Sándor idomár és Mikóczy Zoltán tulajdonos nagyon elégedetten nyugtázta a Chantilly-ban látottakat és véleményük szerint a ló top formában várja a fellépést.
forrás: www.kincsempark.com


 

Overdose legendák társaságában

Szerdán kora délután a tervezetthez képest egy nappal megérkezett Párizsba Overdose. A késés oka, hogy útközben ló szállítót kellett cserélni, mert a kétlovas önjárós autó nem tetszett a sprinternek. A veretlen magyar csodaló két legendás ugróló Al Capone és El Paso társaságában a France Galop vendége Chantilly-ban a tréningtelepen.

Ribárszki Sándor idomítottja a hosszú út ellenére jól eszik, remek kondícióban van és túl van az első kinti munkáján. A hároméves mén a két öreg herélttel lépésben és ügetésben bejárta a francia telepet, kb. 6,5 km-t mozgott. Mikóczy Zoltán lova a tervek szerint pénteken reggel egy rövid élénkebb munkát kap, szombaton sétál és vasárnap közvetlenül a verseny előtt utazik át Longchamp-ba a verseny helyszínére. Az első törlés után Overdose-nak még 25 ellenfele van. A mezőny pénteken az indulóadáson szűkül a véglegesre, de már most látszik, hogy nem csak az erősségében, méretében is különleges lesz a csapat.
forrás: www.kincsempark.com


 

Overdose vasárnap a Kincsem Parkban

Vasárnap ünnepélyes keretek között a Kincsem Parkban köszöntik a tíz futása után is veretlen Overdose-t. A magyar csodaló utolsó futása a hét végén Baden-Baden-ban volt, ahol könnyedén nyerte Németország legnagyobb sprintversenyét a Goldene Peitsche-t.

Ribárszki Sándor idomítottja hétfőn este egészségesen hazaérkezett Dunakeszi- Alagra és napokon belül megkezdi a felkészülést az októberi párizsi nagydíjra, ahol 1000 méteren világklasszisokkal veszi fel a versenyt. Érdemes lesz tehát vasárnap kilátogatni a Kincsem Parkba, hiszen könnyen lehet, hogy hazánkban utoljára lép pályára Overdose, ugyanis amennyiben a francia fővárosban is eredményesen szerepel a milliárdos tulajdonosok biztosan szemet vetnek rá.

Ez pedig annyit jelent, hogy érkezik egy már valóban visszautasíthatatlan ajánlat a lóra. A hároméves csoda a nemzetközi versenynap két nagydíja az Imperiál-Herend Díj valamint a Kincsem Díj között lesz látható kb. 16.40-kor a budapesti lóverseny pályán. A versenynap 13 órakor kezdődik!
forrás: www.kincsempark.com


 

 

Overdose, a magyar csodaló újabb győzelme

Tizedik futása után is tovább őrzi a veretlenségét a magyar csodaló Overdose. A hároméves angol telivér pályafutása eddigi legjelentősebb versenyét a Goldene Peitsche-t is játszi könnyedséggel 2 és fél hosszal nyerte Baden-Baden-ban a kontinens legpatinásabb lóverseny találkozóján. Mikóczy Zoltán lova végig vezetett az 1200 méteres versenyben Andreas Suboriccsal, aki annyit kért csak a csodalótól, ami feltétlen kellett a győzelemhez.

Overdose mostani sikerével kivívta a jogot az októberi párizsi nagydíj indulására, ahol a világ legjobb sprinterivel találkozhat. A francia fővárosban eddig csupán egyetlen magyar idomítású telivér futott ilyen kvalitású versenyben, még az 1870-es években a szintén veretlen Kincsem. Ribárszki Sándor idomítottjának jelenleg kb. 4 millió EUR ára, mint köztudott csikó korában csupán 3000 euróba került. Overdose ma este érkezik vissza Németországból Dunakeszi - Alagra és néhány napos pihenő után megkezdi a felkészülést a párizsi világversenyre.    

 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 4
Heti: 21
Havi: 14
Össz.: 35 460

Látogatottság növelés
Oldal: Híres lovak
Egy ló lovas nélkül is ló, de egy lovas ló nélkül csak egy egyszerű ember - © 2008 - 2024 - lovascsaj.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »